Projekt: Zwiększanie zdolności polskiego społeczeństwa w zakresie przeciwdziałania dezinformacji

Centrum Analiz Propagandy i Dezinformacji
Author: Centrum Analiz Propagandy i DezinformacjiEmail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Startujemy z nowym projektem na temat zewnętrznych zagrożeń informacyjnych w Polsce!

Nadszedł czas, by poinformować o przedsięwzięciu, do którego intensywnie przygotowywaliśmy się w ciągu ostatnich miesięcy. Rozpoczynamy realizację szeroko zakrojonego projektu o nazwie „Zwiększanie zdolności polskiego społeczeństwa w zakresie przeciwdziałania dezinformacji”.

Uważamy, że o dezinformacji i pojęciach pokrewnych zbyt często mówi się z perspektywy centrum, co sprawia, że w wielu przypadkach umyka złożoność i lokalna różnorodność tych procesów. Chociaż problem oddziaływania informacyjnego od wielu miesięcy jest nieustannie komentowany, wciąż nie znamy odpowiedzi na wiele szczegółowych pytań: z jakimi zagrożeniami informacyjnymi borykają się mieszkańcy różnych województw?, w jaki sposób miejscowi przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego rozumieją problem dezinformacji?, jakie są ich potrzeby i możliwości w zakresie przeciwdziałania tym procesom?

Na te i wiele innych pytań będziemy starali się znaleźć odpowiedź w ciągu najbliższych miesięcy. Pierwszym etapem projektu będzie seria wywiadów środowiskowych, w ramach której odwiedzimy 16 polskich miast wojewódzkich. Na miejscu będziemy spotykać z przedstawicielami miejscowych społeczności, którzy zajmują się lub potencjalnie mogliby się zajmować tematem projektu (w szczególności dziennikarzami, naukowcami, reprezentantami NGO i samorządowcami). W trakcie wizyt będziemy realizować następujące cele:

- zidentyfikowanie możliwości polskiego środowiska zajmującego się monitorowaniem i analizowaniem zagrożeń informacyjnych,
- poznanie specyfiki lokalnych problemów i narracji,
- zidentyfikowanie grup podatnych na wpływ oraz przykładowych kampanii (dez)informacyjnych w danym regionie,
- odnalezienie słabych punktów regionalnych systemów reagowania na przypadki zewnętrznego oddziaływania informacyjnego,
- wymiana doświadczeń eksperckich i wiedzy,
- wzmocnienie współpracy pomiędzy centrum a przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego w regionach.

Etapy projektu

- Wywiady środowiskowe z przedstawicielami lokalnych społeczności,
- badania socjologiczne na temat podatności polskiego społeczeństwa na oddziaływania informacyjne,
- opracowanie raportów z wnioskami i rekomendacjami,
- szkolenia dla przedstawicieli lokalnych społeczności.

Chcesz wziąć udział w projekcie?

Zachęcamy do współpracy wszystkie osoby zainteresowane tematyką projektu. Daj nam o sobie znać, jeśli chcesz się podzielić wiedzą lub doświadczeniem w zakresie problemów informacyjnych występujących w Twoim regionie. W szczególności zależy nam na przeprowadzeniu rozmów z przedstawicielami: sektora pozarządowego, mediów, środowisk eksperckich i akademickich (w tym studentami i doktorantami), administracji państwowej (zwłaszcza samorządowej), a także sektora prywatnego.

Zgłoszenia lub inne cenne wskazówki prosimy przesyłać na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Lista miast, które odwiedzimy: Białystok, Bydgoszcz/Toruń, Gdańsk, Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa, Wrocław, Zielona Góra/Gorzów Wielkopolski.

Obserwuj nas na bieżąco!

Zapraszamy do śledzenia naszych profili w mediach społecznościowych, na których regularnie będziemy informować o postępach prac. Szczegółowe wyniki projektu zostaną opublikowane w drugiej połowie 2019 roku, po zakończeniu wywiadów środowiskowych i przeprowadzeniu analizy zebranego materiału.

***

Projekt jest realizowany w ramach programu grantowego National Endowment for Democracy – amerykańskiej organizacji pozarządowej, która działa na rzecz wspierania wartości demokratycznych na całym świecie, w tym wolności informacji i niezależności mediów.