Aktualności

Projekt: Zwiększanie zdolności polskiego społeczeństwa w zakresie przeciwdziałania dezinformacji

Startujemy z nowym projektem na temat zewnętrznych zagrożeń informacyjnych w Polsce!

Nadszedł czas, by poinformować o przedsięwzięciu, do którego intensywnie przygotowywaliśmy się w ciągu ostatnich miesięcy. Rozpoczynamy realizację szeroko zakrojonego projektu o nazwie „Zwiększanie zdolności polskiego społeczeństwa w zakresie przeciwdziałania dezinformacji”.

Uważamy, że o dezinformacji i pojęciach pokrewnych zbyt często mówi się z perspektywy centrum, co sprawia, że w wielu przypadkach umyka złożoność i lokalna różnorodność tych procesów. Chociaż problem oddziaływania informacyjnego od wielu miesięcy jest nieustannie komentowany, wciąż nie znamy odpowiedzi na wiele szczegółowych pytań: z jakimi zagrożeniami informacyjnymi borykają się mieszkańcy różnych województw?, w jaki sposób miejscowi przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego rozumieją problem dezinformacji?, jakie są ich potrzeby i możliwości w zakresie przeciwdziałania tym procesom?

Na te i wiele innych pytań będziemy starali się znaleźć odpowiedź w ciągu najbliższych miesięcy. Pierwszym etapem projektu będzie seria wywiadów środowiskowych, w ramach której odwiedzimy 16 polskich miast wojewódzkich. Na miejscu będziemy spotykać z przedstawicielami miejscowych społeczności, którzy zajmują się lub potencjalnie mogliby się zajmować tematem projektu (w szczególności dziennikarzami, naukowcami, reprezentantami NGO i samorządowcami). W trakcie wizyt będziemy realizować następujące cele:

- zidentyfikowanie możliwości polskiego środowiska zajmującego się monitorowaniem i analizowaniem zagrożeń informacyjnych,
- poznanie specyfiki lokalnych problemów i narracji,
- zidentyfikowanie grup podatnych na wpływ oraz przykładowych kampanii (dez)informacyjnych w danym regionie,
- odnalezienie słabych punktów regionalnych systemów reagowania na przypadki zewnętrznego oddziaływania informacyjnego,
- wymiana doświadczeń eksperckich i wiedzy,
- wzmocnienie współpracy pomiędzy centrum a przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego w regionach.

Etapy projektu

- Wywiady środowiskowe z przedstawicielami lokalnych społeczności,
- badania socjologiczne na temat podatności polskiego społeczeństwa na oddziaływania informacyjne,
- opracowanie raportów z wnioskami i rekomendacjami,
- szkolenia dla przedstawicieli lokalnych społeczności.

Chcesz wziąć udział w projekcie?

Zachęcamy do współpracy wszystkie osoby zainteresowane tematyką projektu. Daj nam o sobie znać, jeśli chcesz się podzielić wiedzą lub doświadczeniem w zakresie problemów informacyjnych występujących w Twoim regionie. W szczególności zależy nam na przeprowadzeniu rozmów z przedstawicielami: sektora pozarządowego, mediów, środowisk eksperckich i akademickich (w tym studentami i doktorantami), administracji państwowej (zwłaszcza samorządowej), a także sektora prywatnego.

Zgłoszenia lub inne cenne wskazówki prosimy przesyłać na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Lista miast, które odwiedzimy: Białystok, Bydgoszcz/Toruń, Gdańsk, Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa, Wrocław, Zielona Góra/Gorzów Wielkopolski.

Obserwuj nas na bieżąco!

Zapraszamy do śledzenia naszych profili w mediach społecznościowych, na których regularnie będziemy informować o postępach prac. Szczegółowe wyniki projektu zostaną opublikowane w drugiej połowie 2019 roku, po zakończeniu wywiadów środowiskowych i przeprowadzeniu analizy zebranego materiału.

***

Projekt jest realizowany w ramach programu grantowego National Endowment for Democracy – amerykańskiej organizacji pozarządowej, która działa na rzecz wspierania wartości demokratycznych na całym świecie, w tym wolności informacji i niezależności mediów.

Praca: specjalista ds. fundraisingu

Fundacja Centrum Analiz Propagandy i Dezinformacji poszukuje pracownika na stanowisko specjalisty ds. fundraisingu. Poniżej prezentujemy podstawowe informacje dotyczące naszej oferty. Nabór na stanowisko ma charakter otwarty i konkurencyjny.

Stanowisko: specjalista ds. fundraisingu

Rodzaj umowy: umowa zlecenie w niepełnym wymiarze pracy, 15-25 godzin tygodniowo, stanowisko finansowane z budżetu projektu grantowego

Czas obowiązywania umowy: listopad 2018-wrzesień 2019 z możliwością przedłużenia współpracy po zakończeniu projektu

Fundacja Centrum Analiz Propagandy i Dezinformacji jest organizacją pozarządową ukierunkowaną na wzmacnianie potencjału społeczeństwa obywatelskiego oraz współpracy międzysektorowej i międzypaństwowej w obszarze przeciwdziałania propagandzie i dezinformacji w Polsce oraz państwach sojuszniczych.

Specjalista ds. fundraisingu wesprze zespół Fundacji w przygotowaniu i realizacji strategii fundraisingowej, której celem jest profesjonalne i systematyczne pozyskiwanie finansowania działań statutowych Fundacji.

Obowiązki:

 • współpraca przy opracowaniu i wdrażaniu strategii fundraisingowej Fundacji;
 • współpraca przy pozyskiwaniu partnerów finansowych, przygotowaniu ofert i negocjacji umów;
 • współpraca z pozyskanymi sponsorami, partnerami biznesowymi i instytucjonalnymi oraz darczyńcami Fundacji;
 • reprezentowanie organizacji na zewnątrz na spotkaniach, konferencjach, wydarzeniach branżowych celem pozyskiwania nowych kontaktów, szans finansowania oraz budowania pozytywnego wizerunku Fundacji;
 • opracowywanie wniosków o dofinansowanie pozyskiwane z różnych źródeł krajowych i zagranicznych oraz monitorowanie wykorzystania pozyskanych dotacji, w tym współpraca z działem księgowym w sprawie rozliczania przyznanych dotacji.

Wymagania:

 • znajomość specyfiki pracy w sektorze pozarządowym;
 • doświadczenie w pozyskiwaniu funduszy polskich i zagranicznych;
 • doświadczenie w opracowaniu wniosków grantowych;
 • doświadczenie w planowaniu i rozliczaniu budżetów projektowych;
 • doświadczenie we współpracy z partnerami biznesowymi i instytucjonalnymi z Polski i zagranicy;
 • umiejętność pracy w zespole;
 • wysoko rozwinięte umiejętności komunikacyjne i interpersonalne;
 • umiejętności negocjacyjne;
 • samodzielność, kreatywność i dobra organizacja pracy;
 • znajomość języka angielskiego w stopniu umożliwiającym przygotowanie wniosku projektowego i komunikacji z partnerami zagranicznymi Fundacji.


Osoby zainteresowane dołączeniem do zespołu Fundacji prosimy o przesłanie CV oraz listu motywacyjnego na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. W tytule wiadomości prosimy o umieszczenie: „specjalista ds. fundraisingu”. Na zgłoszenia czekamy do 28 października br.

Prosimy o zawarcie w CV następującej klauzuli: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Fundację Centrum Analiz Propagandy i Dezinformacji w celu i zakresie niezbędnym dla procesu rekrutacji.”

Uprzejmie informujemy, że skontaktujemy się tylko z wybranymi kandydatami.

Praca: specjalista ds. pozyskiwania funduszy (fundraisingu)

Nazwa: Specjalista ds. pozyskiwania funduszy (fundraisingu)

Potrafisz inspirować innych i przekonywać ich do tego, że działalność społeczna ma sens, a jednocześnie masz analityczny umysł i umiejętności negocjacyjne? Jeżeli tak, zdecydowanie przyda nam się Twoje wsparcie! Poszukujemy osoby, która pomoże naszej organizacji w utrzymywaniu stabilności finansowej i pozyskiwaniu funduszy na dalszy rozwój. Dołącz do zespołu Centrum Analiz Propagandy i Dezinformacji i zostań częścią ekscytujących projektów na rzecz przeciwdziałania współczesnym zagrożeniom informacyjnym.

Główne zadania:

- opracowywanie i wdrażanie skutecznych, nowatorskich i pomysłowych kampanii na rzecz pozyskiwania funduszy,
- utrzymywanie trwałych relacji z darczyńcami,
- negocjowanie umów sponsorskich,
- monitorowanie efektywności prowadzonych działań.

Nasze oczekiwania:

- znajomość metod i technik pozyskiwania funduszy,
- doświadczenie w pozyskiwaniu funduszy polskich i zagranicznych, opracowaniu wniosków grantowych oraz planowaniu i rozliczaniu budżetów projektowych,
- samodzielność, dobra organizacja pracy i wysoko rozwinięte umiejętności komunikacyjne,
- znajomość języka angielskiego w stopniu umożliwiającym przygotowanie wniosku projektowego i komunikacji z partnerami zagranicznymi Fundacji.

Mile widziana znajomość specyfiki sektora organizacji pozarządowych!

Co oferujemy?

- możliwość dostosowania czasu pracy do Twoich potrzeb (umowa zlecenie w niepełnym wymiarze pracy, 15-25 godzin tygodniowo),
- udział w ambitnych, międzynarodowych projektach, które będą służyły realizacji celów społecznych,
- możliwość pracy zdalnej.

Wynagrodzenie:

Ok. 2200 PLN netto/miesiąc (stanowisko finansowane z budżetu projektu grantowego do 30.09.19 r., z możliwością przedłużenia)

Zgłoszenia:

CV prosimy przesyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Na zgłoszenia czekamy do 15. lutego.

W dokumencie należy umieścić następującą klauzulę „Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Fundację Centrum Analiz Propagandy i Dezinformacji w celu i zakresie niezbędnym dla procesu rekrutacji.”

Praca: specjalista ds. komunikacji

Fundacja Centrum Analiz Propagandy i Dezinformacji poszukuje pracownika na stanowisko specjalisty ds. komunikacji. Poniżej prezentujemy podstawowe informacje dotyczące naszej oferty. Nabór na stanowisko ma charakter otwarty i konkurencyjny.

Stanowisko: specjalista ds. komunikacji

Rodzaj umowy: umowa zlecenie w niepełnym wymiarze pracy, 15-25 godzin tygodniowo, stanowisko finansowane z budżetu projektu grantowego

Czas obowiązywania umowy: listopad 2018-wrzesień 2019 z możliwością przedłużenia współpracy po zakończeniu projektu

Fundacja Centrum Analiz Propagandy i Dezinformacji jest organizacją pozarządową ukierunkowaną na wzmacnianie potencjału społeczeństwa obywatelskiego oraz współpracy międzysektorowej i międzypaństwowej w obszarze przeciwdziałania propagandzie i dezinformacji w Polsce oraz państwach sojuszniczych.

Specjalista ds. komunikacji wesprze zespół Fundacji w przygotowaniu i realizacji strategii komunikacji, której celem jest zwiększanie świadomości i wiedzy społeczeństwa na temat zagrożeń informacyjnych, wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego oraz wzmacnianie współpracy krajowych i zagranicznych środowisk naukowych, eksperckich, dziennikarskich, społecznych, biznesowych i politycznych w obszarze przeciwdziałania propagandzie, dezinformacji oraz innym zagrożeniom dla przestrzeni informacyjnej.

Obowiązki:

 • współpraca przy opracowaniu i wdrażaniu strategii komunikacji Fundacji;
 • współpraca przy opracowaniu, realizacji i monitorowaniu kampanii informacyjnych Fundacji w mediach tradycyjnych, internetowych oraz mediach społecznościowych, w tym kampanii dotyczących bieżących projektów Fundacji;
 • prowadzenie strony internetowej i portali społecznościowych Fundacji (Facebook, Twitter);
 • tworzenie materiałów tekstowych, graficznych, audio i video Fundacji;
 • współpraca z mediami i partnerami Fundacji.

Wymagania:

 • doświadczenie w przygotowaniu strategii komunikacji organizacji;
 • znajomość specyfiki pracy w sektorze pozarządowym;
 • znajomość rynku medialnego w Polsce i najnowszych trendów w funkcjonowaniu mediów społecznościowych;
 • doświadczenie w planowaniu i realizacji kampanii informacyjnych w mediach tradycyjnych, internetowych i społecznościowych;
 • umiejętność tworzenia materiałów tekstowych, graficznych, audio i video;
 • umiejętność pracy w zespole;
 • wysoko rozwinięte umiejętności komunikacyjne i interpersonalne;
 • samodzielność, kreatywność i dobra organizacja pracy.


Osoby zainteresowane dołączeniem do zespołu Fundacji prosimy o przesłanie CV oraz wskazanie 2-3 błędów komunikacyjnych naszej Fundacji wraz z ich uzasadnieniem na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. W tytule wiadomości prosimy o umieszczenie: „specjalista ds. komunikacji”. Na zgłoszenia czekamy do 28 października br.

Prosimy o zawarcie w CV następującej klauzuli: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Fundację Centrum Analiz Propagandy i Dezinformacji w celu i zakresie niezbędnym dla procesu rekrutacji.”

Uprzejmie informujemy, że skontaktujemy się tylko z wybranymi kandydatami.