Wysłuchaj 3 odcinków podcastu #DEZINFO!

Centrum Analiz Propagandy i Dezinformacji
Author: Centrum Analiz Propagandy i DezinformacjiEmail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W ramach najnowszego projektu, realizowanego przez Fundację Centrum Analiz Propagandy i Dezinformacji, przy wsparciu NATO’s Public Diplomacy Division, przygotowaliśmy 3 odcinki podcastu #DEZINFO, w których omówiliśmy zagadnienia dotyczące szeroko rozumianej przestrzeni informacyjnej z naciskiem na aspekty społeczne, psychologiczne, polityczne i medialne.

Liczymy na to, że przeprowadzone rozmowy pomogą lepiej zrozumieć procesy związane z konsumpcją informacji w bardzo dynamicznie zmieniającym się krajobrazie medialnym XXI wieku. W tym celu, do interdyscyplinarnego dialogu zaprosiliśmy ekspertów o różnorodnych zainteresowaniach naukowych, z którymi poruszamy tematy dotyczące dezinformacji, propagandy oraz roli środków masowego przekazu we współczesnym świecie.

Serdecznie zapraszamy do wysłuchania naszego podcastu!

Wysłuchaj trzech odcinków #DEZINFO: 

01 Walka o umysły – propaganda w XXI wieku
dr hab. Robert Rajczyk

Czy w Polsce i na świecie trwa „walka o umysły”? Jaka jest historyczna geneza propagandy? Co oznacza modne pojęcie „wojny hybrydowej”? Dowiedz się więcej na temat wojny hybrydowej i jej elementów. Posłuchaj o tym, kto i w jakim celu rozprzestrzenia dezinformację? Czym jest dyplomacja cyfrowa? Jak w dzisiejszym świecie wyglądają operacje informacyjne?

bit.ly/3KPnYtn

02 Czy ktoś nami steruje? Jak media kształtują rzeczywistość?
prof. dr hab. Agnieszka Ogonowska

Jaką rolę w kształtowaniu naszych postaw i decyzji odgrywają media tradycyjne i media społecznościowe? Na czym polegają patologiczne formy korzystania z nowych technologii? Jakie znaczenie w dzisiejszym świecie mają kompetencje cyfrowe? Dlaczego mamy problem z krytycznym myśleniem? Czym jest fragmentaryczność w komunikacji? Jaki wpływ na percepcję mają bańki informacyjne? Czym jest zjawisko podwójnego kodowania przekazu?

bit.ly/3sqe0qf

03 Homo ecranis – czy powstał nowy gatunek człowieka?
dr hab. Małgorzata Molęda-Zdziech

Czy media zastąpiły religię poprzez spłaszczenie obrazu świata? Jakie zagrożenia niosą ze sobą nowe środki masowego przekazu? Jaka jest rola mediów i technologii w budowaniu tożsamości? Czym są ślady cyfrowe? Co dają nam teorie spiskowe? Kim są bohaterowie nowych mediów? Czy natłok informacji może generować kryzys tożsamości?

bit.ly/3rxdEP8

Wszystkich odcinków #DEZINFO możesz wysłuchać na naszym kanale na Youtube, na platformach streamingowych SoundCloudAnchor, Spotify oraz na fanpage'u Fundacji CAPD na Facebooku.

Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu NATO’s Public Diplomacy Division.