Wysłuchaj 3 odcinków podcastu #DEZINFO!
W ramach najnowszego projektu, realizowanego przez Fundację Centrum Analiz Propagandy i Dezinformacji, przy wsparciu NATO’s Public Diplomacy Division, przygotowaliśmy 3 odcinki podcastu #DEZINFO, w których omówiliśmy zagadnienia dotyczące szeroko rozumianej przestrzeni informacyjnej z naciskiem na aspekty społeczne, psychologiczne, polityczne i medialne.
Liczymy na to, że przeprowadzone rozmowy pomogą lepiej zrozumieć procesy związane z konsumpcją informacji w bardzo dynamicznie zmieniającym się krajobrazie medialnym XXI wieku. W tym celu, do interdyscyplinarnego dialogu zaprosiliśmy ekspertów o różnorodnych zainteresowaniach naukowych, z którymi poruszamy tematy dotyczące dezinformacji, propagandy oraz roli środków masowego przekazu we współczesnym świecie.
Serdecznie zapraszamy do wysłuchania naszego podcastu!
Wysłuchaj trzech odcinków #DEZINFO:
01 Walka o umysły – propaganda w XXI wieku
dr hab. Robert Rajczyk
Czy w Polsce i na świecie trwa „walka o umysły”? Jaka jest historyczna geneza propagandy? Co oznacza modne pojęcie „wojny hybrydowej”? Dowiedz się więcej na temat wojny hybrydowej i jej elementów. Posłuchaj o tym, kto i w jakim celu rozprzestrzenia dezinformację? Czym jest dyplomacja cyfrowa? Jak w dzisiejszym świecie wyglądają operacje informacyjne?
02 Czy ktoś nami steruje? Jak media kształtują rzeczywistość?
prof. dr hab. Agnieszka Ogonowska
Jaką rolę w kształtowaniu naszych postaw i decyzji odgrywają media tradycyjne i media społecznościowe? Na czym polegają patologiczne formy korzystania z nowych technologii? Jakie znaczenie w dzisiejszym świecie mają kompetencje cyfrowe? Dlaczego mamy problem z krytycznym myśleniem? Czym jest fragmentaryczność w komunikacji? Jaki wpływ na percepcję mają bańki informacyjne? Czym jest zjawisko podwójnego kodowania przekazu?
03 Homo ecranis – czy powstał nowy gatunek człowieka?
dr hab. Małgorzata Molęda-Zdziech
Czy media zastąpiły religię poprzez spłaszczenie obrazu świata? Jakie zagrożenia niosą ze sobą nowe środki masowego przekazu? Jaka jest rola mediów i technologii w budowaniu tożsamości? Czym są ślady cyfrowe? Co dają nam teorie spiskowe? Kim są bohaterowie nowych mediów? Czy natłok informacji może generować kryzys tożsamości?
Wszystkich odcinków #DEZINFO możesz wysłuchać na naszym kanale na Youtube, na platformach streamingowych SoundCloud, Anchor, Spotify oraz na fanpage'u Fundacji CAPD na Facebooku.
Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu NATO’s Public Diplomacy Division.