Wojna informacyjna, operacje informacyjne i psychologiczne

Centrum Analiz Propagandy i Dezinformacji
Author: Centrum Analiz Propagandy i DezinformacjiEmail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Współczesne środowisko międzynarodowe jest nie tylko bardziej złożone niż jeszcze ćwierćwiecze temu, o zimnej wojnie nie wspominając. Większa liczba centrów decyzyjnych, w tym wzrost roli aktorów niepaństwowych, wraz z postępującą siecią współzależności w skali globalnej, rozwój technologiczny, nieustanne trwanie i zagrożenie konfliktami konwencjonalnymi, wzrost roli Internetu, terroryzm, problemy ekologiczne, socjalne, gospodarcze i demograficzne, rosnące ambicje mocarstw regionalnych, próbujących podważyć ład międzynarodowy, to tylko jedne z wielu elementów nowych uwarunkowań dla rywalizacji i wojen XXI wieku.

Prawdziwym celem wojny jest umysł dowódcy wroga, a nie ciała jego żołnierzy.
Basil Liddell Hart

Co za tym idzie, zmienia się natura konfliktu. Modyfikacji ulega też ocena atrybutów potęgi graczy, gdyż konwencjonalne działania militarne są coraz trudniejsze i coraz bardziej kosztowne w dobie globalizacji. Można nawet zaryzykować twierdzenie, iż działania niejawne, związane ze współczesnym działaniami mocarstw i innych graczy w obszarze informacji podważają fundamenty porządku prawnomiędzynarodowego, a w dalszej kolejności stają się jednym z głównych elementów oddziaływania na dynamikę stosunków międzynarodowych.

dr Adam Lelonek
 

 .

Artykuł pochodzi z książki A. Lelonek (red.), „Potencjał słowa. Międzynarodowe stosunki i komunikacja: stan i perspektywy”, Wydawnictwo Fundacja Centrum Badań Polska-Ukraina, Warszawa-Lwów 2016.