Białoruś w rosyjskich mediach online – nowy odcinek #DEZINFO!

Centrum Analiz Propagandy i Dezinformacji
Author: Centrum Analiz Propagandy i DezinformacjiEmail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Publikujemy kolejny odcinek naszego podcastu #DEZINFO! W rozmowie z Iloną Poseliuzhną analizujemy wyniki monitoringu rosyjskiej przestrzeni informacyjnej, który przeprowadziliśmy w ramach projektu „Wzmacnianie zdolności do przeciwdziałania dezinformacji” (maj-grudzień 2021 r.). W kontekście najnowszych wydarzeń politycznych, jeszcze raz poruszyliśmy temat narracji, które pojawiały się w kontekście Białorusi w rosyjskich mediach głównego nurtu. 

– Reductio ad Hitlerum, celowa niejasność, demonizacja wroga – jakie mechanizmy budowania propagandy i szerzenia dezinformacji zidentyfikowaliśmy w rosyjskiej przestrzeni informacyjnej?

– W jaki sposób próbowano zdyskredytować Unię Europejską wykorzystując temat kryzysu migracyjnego na granicy białoruskiej?

– „Dobra" Białoruś kontra „zła" Ukraina, dlaczego państwo ukraińskie jest przedstawiane jako „zbuntowana prowincja"?

– Jaki obraz Łukaszenki budowany jest w rosyjskich mediach?

– Czemu służy zabieg bagatelizowania i obśmiewania białoruskiej opozycji?

– Solidarność Rosji z Białorusią, na czym ma polegać współpraca tych państw?

– O czym mówi wymiar ilościowy artykułów publikowanych w kontekście Białorusi?

Kim jest nasza rozmówczyni? 

Ilona Poseliuzhna Przewodnicząca Forum Młodych Dyplomatów w Krakowie, autorka artykułów naukowych o cyfrowej propagandzie Rosji w USA, na Uniwersytecie Jagiellońskim bada rozwój i wdrożenie sztucznej inteligencji przez Unię Europejską.

Podcast: https://youtu.be/MZp8aX-bX-A

Zachęcamy do wysłuchania najnowszego podcastu #DEZINFO, który powstał w ramach projektu „Wzmacnianie zdolności do przeciwdziałania dezinformacji”, przy wsparciu @National.Endowment.for.Democracy.