Interdyscyplinarna Szkoła Analiz Propagandy i Dezinformacji

Centrum Analiz Propagandy i Dezinformacji
Author: Centrum Analiz Propagandy i DezinformacjiEmail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zagrożenia informacyjne stanowią coraz większe wyzwanie w skali globalnej. Ich ewolucja idzie w parze z rozwojem technologicznym oraz szeregiem niebezpiecznych tendencji na poziomie społecznym. O potrzebie poszukiwania odpowiedzi i rozwiązań, zwłaszcza w obszarze edukacji i współpracy ponadśrodowiskowej, dyskutowaliśmy w ramach Interdyscyplinarnej Szkoły Analiz Propagandy i Dezinformacji.

Spotkanie odbyło się w Warszawie w dniach 13-15 września 2019 r. Jego celem było utworzenie platformy komunikacji pomiędzy osobami zainteresowanymi różnymi aspektami bezpieczeństwa informacyjnego oraz komunikacji społecznej i strategicznej z różnych regionów Polski, a także przedstawicielami środowiska międzynarodowego. Uważamy, że rozwój współpracy jednostek naukowych, organizacji pozarządowych, mediów i innych podmiotów jest niezbędny do budowania społecznego centrum szybkiego reagowania na oddziaływania informacyjne w naszym kraju.
 
Spotkanie dało uczestnikom możliwość dzielenia się dobrymi praktykami, a także przekazywania profesjonalnej wiedzy i doświadczeń we wskazanym zakresie. Mamy nadzieję, że minione wydarzenie stanowi pierwszą, ale nie ostatnią edycję i zapoczątkuje cykliczne eventy pod patronatem CAPD na rzecz wzmacniania społecznej odporności na zagrożenia informacyjne.

Interdyscyplinarna Szkoła Analiz Propagandy i Dezinformacji została poprzedzona spotkaniem eksperckim w konwencji roundtable pt. „What lessons can Poland learn from the European leaders in counteracting disinformation?". W dyskusji wzięli udział przedstawiciele administracji państwowej, sektora pozarządowego, dyplomacji oraz wybranych instytucji badawczych i mediów. Główną część spotkania stanowiły wystąpienia gości zagranicznych z Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii oraz Ukrainy. Eksperci podzielili się swoimi krajowymi doświadczeniami w zakresie przeciwdziałania zagrożeniom w przestrzeni informacyjnej.
 
Następnie dołączyli do nas polscy uczestnicy, którzy brali wcześniej udział w pogłębionych wywiadach środowiskowych w ramach projektu „Zwiększanie zdolności polskiego społeczeństwa w zakresie przeciwdziałania dezinformacji”. W ciągu 3 dni omawialiśmy wspólnie różne podejścia do problemu dezinformacji, w tym: socjologiczne, psychologiczne, technologiczne, biznesowe, filozoficzne, językowe, a także związane z obszarem wiedzy politologicznej oraz wiedzy o bezpieczeństwie i stosunkach międzynarodowych. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za obecność i aktywny udział!

Interdyscyplinarna Szkoła Analiz Propagandy i Dezinformacji stanowiła pierwszą część podsumowania projektu „Zwiększanie zdolności polskiego społeczeństwa w zakresie przeciwdziałania dezinformacji”. Przed nami publikacja raportów z wynikami badań oraz towarzyszących materiałów informacyjnych. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz kont w mediach społecznościowych, na których będziemy informować o dalszych działaniach.

Przedsięwzięcie jest realizowane dzięki wsparciu National Endowment for Democracy. Więcej informacji o założeniach projektu tutaj: https://bit.ly/2RCw8IQ.