Publikujemy kolejne raporty cząstkowe „Wzmacnianie zdolności do zwalczania dezinformacji”, wrzesień-październik 2021 r.

Centrum Analiz Propagandy i Dezinformacji
Author: Centrum Analiz Propagandy i DezinformacjiEmail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Przedstawiamy nowe raporty, które są wynikiem monitoringu rosyjskiej oraz białoruskiej przestrzeni informacyjnej w ramach projektu „Wzmacnianie zdolności do zwalczania dezinformacji”. W efekcie analiz przeprowadzonych na podstawie danych zgromadzonych we wrześniu i październiku 2021 r. powstały kolejne, dwumiesięczne raporty cząstkowe. Badania wybranych mediów online zostały przeprowadzone dzięki wsparciu National Endowment for Democracy. 

Jakie są najważniejsze wnioski wynikające z monitoringu przeprowadzonego we wrześniu i październiku 2021 r.? 

Analiza rosyjskich i białoruskich mediów online pozwoliła na dokładne przyjrzenie się narracjom budowanym w przestrzeni informacyjnej obu państw. Dzięki przeprowadzonym badaniom, w najnowszym raporcie opisujemy m.in.: jakie narracje na temat Polski budowały rosyjskie media we wrześniu i październiku 2021 r.? Dlaczego Łotwa opisywana była jako kraj, który jest nieprzyjazny, nacjonalistyczny i nie szanuje praw społeczności rosyjskojęzycznej? W jakim celu rozpowszechniana była propaganda na temat nieuchronności integracji Białorusi z Rosją? Dowiedz się więcej na ten temat!

Przeczytaj więcej w raportach: 

RAPORT 05: Rosyjska przestrzeń informacyjna, wrzesień-październik

RAPORT 06: Białoruska przestrzeń informacyjna, wrzesień-październik

Poprzednie raporty: 

RAPORT 01: Rosyjska przestrzeń informacyjna, maj-czerwiec

RAPORT 02: Białoruska przestrzeń informacyjna, maj-czerwiec

RAPORT 03: Rosyjska przestrzeń informacyjna, lipiec-sierpień

RAPORT 04: Białoruska przestrzeń informacyjna, lipiec-sierpień

Celem projektu jest rozpowszechnianie wiedzy o działaniach w obszarze informacji i wpływów psychologicznych w krajach Europy Środkowo-Wschodniej w oparciu o monitoring rosyjskiej i białoruskiej przestrzeni informacyjnej. Brak świadomości o istnieniu oraz zakresie tych zachowań zaburza rzeczywisty obraz i skalę wrogich działań, utrudnia prognozowanie i zwiększa luki bezpieczeństwa wynikające z koordynacji jednoczesnych, wielowektorowych operacji rosyjskich, obliczonych na osiągnięcie konkretnych celów poprzez oddziaływanie na różnych odbiorców. 

Raporty są dostępne w języku angielskim, niebawem opublikujemy tłumaczenia w języku polskim.