Najnowsze wyniki monitoringu „Wzmacnianie zdolności do zwalczania dezinformacji”, listopad-grudzień 2021 r.

Centrum Analiz Propagandy i Dezinformacji
Author: Centrum Analiz Propagandy i DezinformacjiEmail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Publikujemy najnowsze raporty cząstkowe, opracowane w ramach projektu „Wzmacnianie zdolności do zwalczania dezinformacji”. Są one efektem monitoringu rosyjskiej oraz białoruskiej przestrzeni informacyjnej przeprowadzonego w listopadzie oraz grudniu 2021 r. Badania wybranych mediów online zostały zrealizowane dzięki wsparciu National Endowment for Democracy. 

Czego możesz się dowiedzieć z wyników monitoringu przeprowadzonego w listopadzie i grudniu 2021 r.? 

Analiza rosyjskich i białoruskich mediów online pozwoliła na dokładne przyjrzenie się narracjom budowanym w przestrzeni informacyjnej obu państw. Dzięki przeprowadzonym badaniom, w najnowszym raporcie opisujemy m.in.: w jaki sposób kryzys migracyjny na granicy z Białorusią wykorzystywany był do celów propagandowych w listopadzie i grudniu 2021 r. ? Jakie tematy obejmowały artykuły publikowane w kontekście krajów bałtyckich w badanym okresie? Czego dotyczyły główne narracje rozpowszechniane w białoruskiej przestrzeni informacyjnej? Dowiedz się więcej na ten temat!

Przeczytaj więcej w raportach: 

RAPORT 07: Rosyjska przestrzeń informacyjna, listopad-grudzień

RAPORT 08: Białoruska przestrzeń informacyjna, listopad-grudzień

Poprzednie raporty: 

RAPORT 01: Rosyjska przestrzeń informacyjna, maj-czerwiec

RAPORT 02: Białoruska przestrzeń informacyjna, maj-czerwiec

RAPORT 03: Rosyjska przestrzeń informacyjna, lipiec-sierpień

RAPORT 04: Białoruska przestrzeń informacyjna, lipiec-sierpień

RAPORT 05: Rosyjska przestrzeń informacyjna, wrzesień-październik

RAPORT 06: Białoruska przestrzeń informacyjna, wrzesień-październik

Celem projektu jest rozpowszechnianie wiedzy o działaniach w obszarze informacji i wpływów psychologicznych w krajach Europy Środkowo-Wschodniej w oparciu o monitoring rosyjskiej i białoruskiej przestrzeni informacyjnej. Brak świadomości o istnieniu oraz zakresie tych zachowań zaburza rzeczywisty obraz i skalę wrogich działań, utrudnia prognozowanie i zwiększa luki bezpieczeństwa wynikające z koordynacji jednoczesnych, wielowektorowych operacji rosyjskich, obliczonych na osiągnięcie konkretnych celów poprzez oddziaływanie na różnych odbiorców. 

Raporty są dostępne w języku angielskim, niebawem opublikujemy tłumaczenia w języku polskim.